Galata Taşımacılık Galata

Ülkemize güveniyoruz

Koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerden birisi de lojistik ve taşımacılık sektörü oldu. Galata Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı ve CEO’su Vittorio Zagaia, “Bu süreci başarılı yönettik” diyor...

PANDEMİ ile birlikte tüm dünyada ciddi sıkıntılar baş gösterdi. Ekonomiler durma noktasına geldi, birçok firma iş süreçlerini durdurdu. Bazı sektörler ise tüm tedbirlerini alarak iş akışlarını devam ettirerek, hem istihdama, hem ekonomimize katkı sağladı. 1997’den günümüze 5 kıtada 50’den fazla iş ortağı ile lojistik çözümleri üreten Galata Taşımacılık Türkiye genelindeki farklı ofisleri ile uluslararası karayolu, intermodal, hava ve deniz yolunda taşımacılık hizmetleri veriyor. 16 Mart itibariyle direkt evden çalışma sistemine geçtiklerini belirten Galata Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı ve CEO’su Vittorio Zagaia, “İş akış süreçlerini bire bir sanal ortama taşıyarak ve teknolojinin nimetlerin- den faydalanarak günlük operasyonlarımızda hiçbir değişikliğe gitmeden tüm süreçleri yönetebilmeyi başardık” diyor.

“EVDEN ÇALIŞMAYA DEVAM”

Şirket olarak evden çalışma sistemini devam ettirdiklerini belirten Zagaia, “Minimum seviye- de ofiste çalışma düzeni sağlayarak operasyonlara devam ediyoruz. Tam performansla ofise dönüşü, yönetim olarak Eylül ayında değerlendirmeye karar vermiş bulunuyoruz” diyor. Bu süreçte Galata Akademi ile eğitimlere de devam ettiklerini ifade eden Zagaia, “Bunun yanı sıra içerisinde olduğumuz dönemi daha iyi yönetebilmek adına psikolog ve danışmanlardan oluşan bir webinar serisi gerçekleştirdik. Ofiste gerekli teknik altyapı ve dizayn/yerleşim temelli değişikliklere gittik” açıklamasını yapıyor. Faaliyetlerini aksatmadan devam ettirmenin en önemli öncelikleri olduğunu belirten Zagaia, “2019 senesi sonu itibariyle Ankara ve Mersin temsilciliklerimizi devreye almıştık ve bu ofislerimizi Bursa ve İzmir ofislerimiz gibi sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek, siparişini verdiğimiz geri kalan intermodal konteynerlerimizi teslim alarak operasyonlarımıza dahil etmek birincil hedefimiz. Bunun yanı sıra 2020 yılının başında yeni Bursa ofis ve depomuzu devreye aldık, burada da faaliyetlerimizi aksatmadan aynı şekilde devam ettirmek bir diğer önceliğimiz” diyor.

“Türkiye’nin ciddi avantajı var”

2020 yılının ikinci yarısını, eğer salgında ikinci dalga olmazsa, global olarak toparlanma sürecinin başlayacağı bir dönem olarak öngörüyoruz. Türkiye’nin önünde büyük bir şans ve avantaj olduğuna inanıyoruz. Birçok ülke Çin’e karşı tepkili ve temkinli olacak ve böyle bir ortamda ülkemizin büyük bir avantajı var. Bugün tedarik noktasında tüm dünyanın farkına vardığı bir gerçek
var, olası bir pandemi veya benzeri bir durumda tek bir ülkeye olan bağımlılığın yarattığı travma. Türkiye’nin tedarik açısından birçok sektöre hitap edebilecek üretim altyapısı var. Eğer doğru aksiyonlar alınır ve ülke olarak seferber olursak, Çin’den minimal yüzdelerde dahi ülkemize kayacak olan siparişler ihracat rakamlarımızı çok yukarıya taşıyacaktır, bu da ülkemiz adına döviz getirisi demektir. Gerekli düzenlemeler ve güven ortamı sağlanabilirse Türkiye tekrar yabancı yatırımcılar için cazibe ve üretim merkezine dönebilir.

“AFRİKA’YA YATIRIM YAPACAĞIZ”

Yatırımlarına devam edeceklerini belirten Vittorio Zagaia, “2021 yılı için, 2018’de gerçekleştirdiğimiz ilk yurtdışı yatırımımız olan Tunus’taki ortaklığımız gibi farklı ortaklık yapıları ile Afrika kıtasındaki yatırımlarımıza devam etmeyi amaçlıyoruz. Tabi ki tüm bu hedeflerin yanı sıra bundan sonra her gün ve daha fazla teknolojik altyapımızı güncel tutma ve geliştirme hedefimiz ayrı bir öncelik ve yer tutacak” şeklinde konuşuyor. Birçok alanda faaliyet göstermesi ve belli başlı sektörlere tabii olmamalarının bu dönemde büyük avantaj sağladığını ifade eden Zagaia, “Şu anda hemen hemen tüm sektörler faaliyete geçmekte ve geniş müşteri portföyümüz sayesinde gerek karayolu, gerek deniz ve havayolunda çıkış rakamlarımız hızlı bir artış göstermekte” diyor.

Enüstkat Interactive - EUK