Galata Taşımacılık Galata

“MUTLU OLURSANIZ, ÜRETKENLİK ARTAR”

Galata Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Vittorio Zagaia, üretken, başarılı ve kârlı bir kurum olmanın yolunun mutlu çalışanlardan geçtiğini söylüyor. Kuruldukları ilk günden itibaren bu anlayışla çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Zagaia, “Belki de bu sebepten bugün sektörümüzde sürdürülebilir bir büyüme gösteren ve insan sirkülasyonu en az olan şirket olarak biliniyoruz” diye konuşuyor.

Galata Taşımacılık 1997 yılından beri 5 kıtada 50’den fazla iş ortağı ve çok sayıda çalışanı ile lojistik çözümler üretiyor. 23 yıldır istikrarlı bir büyüme kaydeden şirket için büyüme ve kârlılığın formülü işini sahiplenen çalışanları. Üretken, başarılı ve kârlı bir kurum olmanın yolunun mutlu çalışanlardan geçtiğini belirten Galata Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Vittorio Zagaia, ilk günden itibaren bu anlayışla çalışmalarını sürdürdüklerini söylüyor. “Belki de bu sebepten bugün sektörümüzde sürdürülebilir bir büyüme gösteren ve insan sirkülasyonu en az olan şirket olarak biliniyoruz” diye konuşuyor. Galata Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Vittorio Zagaia, dünden bugüne çalışan politikalarını, bu konuda yaptıkları çalışmaları ve aldıkları sonuçları şöyle paylaştı:

ÇALIŞAN MUTLULUĞU ÖNEMLİ

1997 yılında şirketimizi henüz 100 metrekarelik bir ofiste 10 kişilik bir ekiple hayata geçirdiğimizde ileriye dönük stratejimizi sadece büyümeye ve başarılı bir şirket olmaya yönelik değil, aynı zamanda çalışanlarının mutlu olduğu bir şirket olma noktasında belirlemiştik. Bilhassa hizmet sektöründe şirket başarısı, çalışanın mutluluğu ve işi sahiplenmesi ile neredeyse doğrudan ilişkili. Üretken, başarılı ve kârlı bir kurum olmanın temelini de şirketin varlıklarının değil, mutlu çalışanlarının oluşturacağı inancından asla vazgeçmedik. Belki de bu sebepten bugün sektörümüzde sürdürülebilir bir büyüme gösteren ve insan sirkülasyonu en az olan şirket olarak biliniyoruz.

YETENEKLER KAYBOLMUYOR

Şirketimizde kadın-erkek dağılımına ve eşitlik ilkesine her zaman büyük önem verdik. Bunu yönetim seviyesinde de uyguladık. Nitekim şirketimizin önemli ve kritik birçok departmanı kadın yöneticilerimize emanet edilmiş durumda. Galata Taşımacılık’ta bugün kadın erkek dağılımı yüzde 49’a yüzde 51. Bunun yanı sıra 2011’de Galata Akademi’yi kurduk. Bu birimi kurmamızın sebebi ise öncelikle sektörümüze kalifiye iş gücü yaratmaktı. Öte yandan çalışanlarımızın iş bilgisini daha yukarıya taşımak, kariyer hedeflerine yardımcı olmak ve ekibimize yeni katılan arkadaşlarımızın şirket işleyiş ve süreçlerine daha hızlı adapte olmalarını sağlamayı da hedefledik. Bugün Galata Akademi’de sadece iş ve kariyer değil, kişisel gelişim eğitimleri de veriliyor. Her bir çalışanımızın daha iyi ve sorumlu bir birey olmasına yardım etmeyi önemli bir vazife olarak görüyoruz.

SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜ

Şirketimizde her bireyin söz hakkı sahibi olması, fikirlerini özgürce dile getirmesi, yöneticilerimizi içeriden seçmeye yönelik çalışmalarımız ve kariyer planlaması yaparak herkesin önünü açmamız kuru- luşumuzdan bugüne taviz vermediğimiz bir diğer felsefemiz. Şirketimiz çatısı altında bir de Galata Etkinlik Kulübü’müz var. Bu kulübümüzde herkesin katılma- sını beklediğimiz etkinlikler gerçekleştirmek yerine, çalışanlarımızın katılmayı tercih edebilecekleri ve seçme özgürlüklerinin olduğu farklı etkinlikler organize edilmesini sağlıyoruz. Burada da seçim hakkı sunuyoruz. Bunun yanı sıra DNA’mıza işlemiş, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımız var. Çok fazla STK projesine destek olmanın yanı sıra son 10 yıldır KAÇUV’u (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) des- tekliyoruz ve kurumsal olarak başladığımız bu sosyal sorumluluk projesini bugün tüm çalışanlarımızın sahiplenmiş olması bizleri gerçekten gururlandırıyor.

İKİ ÖNEMLİ AVANTAJ

23 yıllık bir geçmişe sahip şirketimizde ekip arkadaşlarımızın çok büyük bir kısmı uzun yıllardır bizimle birlikte. Bunun temelinde güven yatıyor
ve şirketimiz büyüdükçe artan çalışan sayımızda
bu felsefe bize çok önemli iki avantajı beraberinde getirdi. Bunlardan bir tanesi aramıza kattığımız yeni arkadaşlarımızın uzun yıllar çalışabilecekleri ve kari- yer hedeflerine ulaşabilecekleri bir şirket olduğumuzu görmeleri. Bir diğer avantaj ise şirketimizde uzun yıllardır çalışan arkadaşlarımızın yeni katılanlara şirket kültürünü ve gerçeklerini aktarabilme ile adaptasyon sürecinin hızlanmasına imkan veriyor olmaları. Nitekim Türkiye’nin En iyi İşverenleri listesinde yer almamızın temel sebebin başarımızın merkezine her daim ekip arkadaşlarımızı koymuş olmamız olduğuna inanıyoruz.

HERKES SAHİPLENİYOR

23 yıl önce yola çıkarken asli hedeflerimizin başında mutlu bir şirket olmak vardı. Çünkü, mutlu olursanız üretken olursunuz. Yıllar içerisinde işveren markası konusu artık sadece yönetim kurulu tarafından değil, tüm yöneticilerimiz ve hatta tüm çalışanlarımızın sahiplendiği bir konuya dönüştü. Bunun da sebebi tüm Galata Taşımacılık çalışanlarının iyi bir iş yerinde çalışmak için kolektif bir katılıma gereksinim duyulduğunu benimsemeleri ve bu doğrultuda yapılan çalışmalara iştirak etmeleri hatta inisiyatif almaları.
Bu konudaki en büyük ödülümüz 23 yıl önce yola çıktığımız ve hala aramızda olan arkadaşlarımız ve yıllar içerisinde aramıza katılan yeni arkadaşlarımızla aynı çatıda mücadelemize devam etmemiz. Bu manevi tatmin açıkçası her ödülün üstünde fakat 2020 yılı gibi zor bir yılda Great Place To Work Enstitüsü‘nün yaptığı titiz çalışma neticesinde değerlendirilmeye alınmak ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesine girmiş olmak hepimiz için çok önemli bir motivasyon kaynağı oldu. Şirketimize bu ödülün verilmesini layık gören tüm çalışanlarımıza minnettimiz sonsuz.
“Her zaman bir yol buluruz”
BAĞIMSIZ KURUM TESCİLİ Great Place To Work “Türkiye’nin En İyi İşverenleri” ödülünü almış olmak motivasyon ve mutluluk kadar önemli bir sorumluluk. Biz başarılı olduğu kadar mutlu bir şirket olduğumuzu biliyorduk ama şimdi bu gerçek bağımsız bir kurum tarafından da tescillendi. Bizim yolculuğumuz 23 yıldır devam ediyor ve bundan sonra da “En değerli varlığımız çalışanlarımızdır” ilkesinden vazgeçmeden şirket mottomuz olan “Biz her zaman bir yol buluruz” ile yolculuğumuza emin adımlarla devam edeceğiz
4 önemli strateji
AÇIK İLETİŞİM: Çalışan, bir iş yerine aidiyetini tepeden tırnağa şirket içerisindeki olumlu-olumsuz tüm gelişmeleri şeffaflık ilkesinin çalıştığı ve bilgi sahibi olduğu zaman hisseder
HAKKANİYET: Hakkının savunulduğunu hisseden bir çalışan, çalıştığı şirketin haklarını savunmak için çaba gösterir.
EĞİTİM: İlerlemek isteyen ve kendisine yatırım yapılan, kariyer basamaklarını tırmanmak için iş yerinin destek verdiği kişiler yine şirketlerine en bağlı ve sadakati en yüksek insanlar olur.
ÇOK SESLİLİK: Herkesin fikirlerinin dikkate alındığı, bu fikirlerin filtrelendiği ve değerlendirildiği bir sistem, çalışanlara bulundukları görevden daha büyük ve önemli bir fotoğrafa ait olduklarını hissettirir.

Enüstkat Interactive - EUK